FLX28-2S25 Brushless ESC
FLX28-2S25 Brushless ESC
Brand: Maverick
Part No: MV150875
Shadow Stock: Usually ships within 4-5 days
Collect Instore
Designed for 2S LiPo setups, this micro ESC includes a built-in 6V/1A BEC and a PH2.0-2P female power connector to keep weight and wiring to a minimum. Its ultra-small dimensions make it easy to install in tight chassis layouts where space is at a premium. Suggested compatibility includes small-scale RC cars using 16-size brushless motors on 2S LiPo.
Features
  • Operating voltage: 2S LiPo
  • Continuous current: 25A
  • Power connector: PH2.0-2P female
  • BEC output: 6V/1A
  • Dimensions: 22.6 x 12.5 x 10.1 mm
  • Weight: 6 g (without casing)
#150875 - FLX28-2S25 Brushless ESC
FLX16-FLX28-2S25 Features:
Operating Voltage: 2S LiPo
ContinuousCurrent: 25A
BEC Output: 6V/1A
Dimensions: 22.6*12.5*10.1mm